Krótka historia o mnie...

Sery z brzozowego lasu – Wioleta Nowosielska,
Ługi-Rętki, gm. Zbuczyn,
+48 698 620 255

Pasja do produkcji serów narodziła się 2016 roku. Uwielbiam sery w każdej postaci. W 2018 roku zdecydowałam się na pierwsze szkolenie serowarskie, a później kolejne i kolejne. Produkcja serów daje mi olbrzymią satysfakcję tym bardziej, kiedy moje sery smakują innym. Na dzień dzisiejszy wytarzam następujące rodzaje serów.: Ser Rętkowski (ser podpuszczkowy) nazwany od miejscowości, w której mieszkam; twarożki; pasty serowe; nagrodzone kulki włoskie; ser typu feta; ricottę ,sery
dojrzewające.
W mojej ofercie znajdziemy również sery pleśniowe w typie brie czy camembert, a także jogurty. Na szczególne okazji przygotowuje deski serów, boxy prezentowe, stoły serowe na eventy firmowe czy wesela.

Od 2021 roku jestem członkiem Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych, które zrzesza Serowarów z całej Polski i ma na celu promowanie serowarstwa zagrodowego, prowadzenie szkoleń i wyjazdów studyjnych oraz organizowanie różnego rodzaju festiwali sera.
Zachęcam do lektury artykuł w Życiu Siedleckim, w którym odpowiadam na kilka pytań z zakresu mojego serowarstwa. https://zyciesiedleckie.pl/pl/11_wiadomosci/36174_jak-kulki-wloskie-w-oleju-
dotarly-na-gale.html

EKO na Szerokim – Wiesław Kalicki,
Żelków Kolonia, ul. Siedlecka 104,
gm. Siedlce,
+48 604 938 462,

Prowadzimy certyfikowane gospodarstwo ekologiczne. Oferujemy mleko i sery kozie z ekologicznego
gospodarstwa z certyfikatem.

„Brama na wciąż otwarta, przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza.”
A. Mickiewicz

Dwór Mościbrody, Mościbrody 52,
gm. Wiśniew,
+48256417030,
recepcja@dwormoscibrody.pl

Dwór Mościbrody leży na Szlaku Kulinarnym Mazowiecka Micha Szlachecka. Położony jest u wrót Rezerwatu Przyrody Gołobórz. 90 km na wschód od Warszawy, 100 km od wschodniej granicy Polski i UE, 6 km na południe od Siedlec, przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 2 z drogą krajową nr 63 znajduje się zabytkowy folwark z I połowy XIX wieku – Dwór Moscibrody.

Jest to miejsce gdzie udało się wskrzesić ideę polskiej siedziby ziemiańskiej. Z wielkim zaszczytem przyjmie w swoje progi Państwa, którzy cenią sobie kontakt z
przyrodą, świeże powietrze, niecodzienną atmosferę, tradycyjną gościnność i smak staropolskiej kuchni. Piękny budynek otoczony ogrodem i parkiem, zadbane wnętrza, przepyszne jedzenie z legendą tego miejsca – karpiem z własnych stawów podawanym na niezliczone sposoby. Można tu wpaść na weekend, zorganizować wakacyjne przyjęcie, albo romantyczny ślub z weselem w ogrodzie. A przed wyjazdem proszę koniecznie sprawdzić, jak smakuje tort bezowy gospodyni!

Dwór otoczony jest ponad 100 hektarowymi stawami co daje możliwość organizowania aktywnego wypoczynku: wędkowanie, pływanie łódką , relaks na rowerze wodnym, wyprawy rowerowe, piknik nad wodą, ogniska, biesiada, ogrodowe jakuzzi, zabawa pod gwiazdami.

Piekarnia Ratuszowa Radzikowscy
Siedlce, ul. Piłsudskiego 12,
tel. 25 632 36 74, piekarnia@ratuszowasiedlce.pl

Piekarnia Ratuszowa Radzikowscy to firma rodzinna z 80-letnią tradycją. Jest to jedyna, przedwojenna i najstarsza piekarnia prowadzona nieprzerwanie od 1930 roku - obecnie przez trzecie pokolenie.

Firma nasza do dzisiaj znajduje się w samym sercu starego centrum Siedlec, przy ulicy Piłsudskiego 12, obok zabytkowego ratusza zwanego „Jackiem”.

Nasza firma zgodnie z wielopokoleniową tradycją stawia na jakość, walory smakowe i zdrowotne wytwarzanego pieczywa. We współczesnym świecie nastawionym na tempo, efektywność i masowość pozostajemy wierni starym i sprawdzonym metodom produkcji. Wypiekane przez nas pieczywo przygotowywane jest zgodnie z tradycyjnymi przepisami. Nasze chleby i bułki nie są efektem działania spulchniaczy oraz substancji chemicznych, ale starannie przygotowanych zakwasów. W rezultacie nasze produkty zaskakują niepowtarzalnym smakiem i zapachem.

Gospodarstwo Rolne „Szczęśliwa Kurka”
Żelków Kolonia, ul. Siedlecka 150, gm. Siedlce,
tel. 603 711 825, szczesliwakurka.pl@gmail.com, szczesliwakurka.pl

Gospodarstwo rolne Szczęśliwa kurka powstało na fundamentach rodzinnej tradycji. Zajmuje się hodowlą kur i sprzedażą jajek. W gospodarstwie można spotkać dwie odmiany kur: zielononóżki oraz messa.

Zwierzęta tam traktowane są jak przyjaciele, dlatego można liczyć na najwyższą jakość oferowanych produktów.

„Nasze Szczęśliwe gospodarstwo ma przyjemność i zaszczyt współpracować z Kooperatywami Spożywczymi w Warszawie, które są fantastycznymi grupami, propagującymi ideę zrównoważonego rozwoju między społecznym, a gospodarczym dobrobytem”.

Pracownia Cukiernicza Wszystkiego Dobrego
Niwiski
Sklep firmowy: ul. Partyzantów 63a, Siedlce
tel. 518 392 594

W Pracowni Cukierniczej „Wszystkiego Dobrego!" nieprzerwanie od dwóch lat produkujemy słodycze najwyższej jakości. W ofercie oprócz rzemieślniczych deserów, tart i makaroników znajdują się torty weselne i okazjonalne. Coraz większą popularnością cieszą się także kompletne słodkie bufety na przyjęciach. 

Niejednokrotnie nasze wypieki stały się atrakcją przyjęcia lub kameralnego rodzinnego spotkania. 

Konsekwentnie edukujemy swoich klientów na temat składu naszych produktów. 

Nawiązaliśmy wiele współprac z lokalnymi producentami surowców. W produkcji używamy tylko prawdziwego masła, nabiału z OSM w Siedlcach, jaj od lokalnego dostawcy i mąki z Ekologicznego Młyna w Niwiskach. Chcemy żeby jasno wybrzmiewało, że tylko naturalny, wysokiej jakości surowiec pozwoli stworzyć wyjątkowy produkt. 

Dowodzimy tego, że w czasach gotowych wyrobów „z proszku", półproduktów  „z wiadra" nafaszerowanych chemią i stabilizatorach jest wciąż miejsce na naturalne  wypieki z krótkim składem. 

Nasza firma rozwija się z powodzeniem i znalazła już szerokie grono lojalnych klientów.

VERA SOLL Fabryka Soli Ziołowej Patrycja Domaradzka
Wiśniew, ul. Siedlecka 7C,
tel. 537 146 551
biuro.verasoll@gmail.com

 

”Miłość, to najlepsza przyprawa do życia”

 

W VERA SOLL  o tym wiemy i wkładamy wiele serca w komponowanie przypraw.

 

Historię mojej firmy pisały pokolenia, ja zamieniłam ją w biznes. Pisały ją: moja Prababcia Zosia, Babcia Teresa i moja Mama. Eksperymenty ze smakiem potraw z dodatkiem mało znanych ziół lub łączenie owoców z solą, właściwie pamiętam od zawsze. Rozmowy o budzeniu przypraw w ciepłym oleju czy masłach ziołowych z kurdybankiem przewijały się na niejednym spotkaniu rodzinnym.

Sól ziołowa na bazie pigwy, wiśni czy rozmarynu to początek wspaniałej smakowo gamy przypraw i kompozycji solnych. Przyprawiając potrawy dobrze dobraną kompozycją ziół, wydobywamy jej subtelny smak i minimalizujemy spożywanie soli, ponieważ przyprawy potęgują smak.

Nie solę, ale przyprawiam – mieszankami VERA SOLL, to wystarczy aby uzyskać odpowiedni poziom smaku.

Gospodarstwo Ekologiczne „Junoszówka”
Golice-Kolonia 31,
tel. 602 670 405, tel. 668 555 553,
biuro@junoszowka.pl junoszowka.pl

Jesteśmy rodzinną firmą, która działa od 1997 roku w pięknej okolicy Doliny Liwca na obszarze Natura 2000. Świadomi zmian zachodzących na Ziemi, postanowiliśmy wprowadzić w gospodarstwie rolnictwo ekologiczne. I tak w 2015 roku przystąpiliśmy do programu działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego, pod stałą kontrolą TÜVRheiland. Staramy się, aby wszystkie nasze produkty były najlepszej jakości, dlatego zawsze wybieramy nasiona o znanym i sprawdzonym pochodzeniu.

Jesteśmy dużym, ekologicznym gospodarstwem, które realizuje zarówno duże kontrakty, jak i mniejsze, indywidualne zamówienia.

Miodella
Żelków, ul. Główna 2,
tel. 780605553, wiecejnizmiod@gmail.com

Miodella to niezwykły krem z nektarowego miodu, liofilizowanych owoców, czasami z nutą ziół i przypraw.

Pszczelarstwo to nasza pasja, pomimo, że nie mamy w rodzinie, żadnej tradycji pszczelarskiej. Na pewnym etapie naszego życia, pojawiła się chęć posiadania własnej pasieki. Od tego czasu, codzienne obcowanie z pszczołami i troska o nie, sprawia nam radość. Czerpiemy wiedzę i uczymy się od pszczelarzy, których tradycja pszczelarska sięga wielu pokoleń. Łączymy tradycję z nowoczesnością, czego efektem jest Miodella

Konsystencja miodu kremowanego zachwyciła nas. Łatwość z jaką dało go się rozsmarować, a zarazem brak problemu kapiącego miodu, spowodowało, że coraz częściej sięgaliśmy po niego. To był też moment pierwszych eksperymentów, łączenia miodu z różnymi dodatkami. Jako jeden z pierwszych dodatków, były własne powidła śliwkowe. To był ten smak, połączenie słodkiego aromatycznego miodu z kwaśną smażoną śliwką. Później przyszła kolej na sok z jabłek. To był „czad”.

Od wielu lat przyświeca nam myśl, aby każdy nasz produkt był nie tylko smaczny,
ale przede wszystkim zdrowy. Dlatego na każdym etapie dbamy o jakość używanych składników.
Nasz proces produkcji kontrolowany jest przez system HACCP.
Do suszenia owoców i ziół wykorzystujemy najnowsze technologie,
dzięki którym używane przez nas surowce zachowują do 90% swoich właściwości.

Młyn Ekologiczny
Niwiski, ul. Rynek 4
tel. 512468706 ekomlynniwiski@wp.pl

Historia młynarstwa w rodzinie Wiesława i Aliny Marciszewskich sięga roku 1949, kiedy to Wacław Marciszewski, ojciec obecnego właściciela, spełnił swoje marzenie i wybudował młyn motorowy napędzany silnikiem spalinowym. Po latach młyn został zmieniony na zasilanie energią elektryczną. Produkowano głównie mąkę żytnią i śrutę dla zwierząt. Trudne czasy i walka z prywatną własnością ograniczyły pracę młyna do minimum.

Po śmierci Wacława, w roku 1990 tradycję rodzinną postanowił kontynuować syn Wiesław, który uzupełnił swoje wykształcenie w Toruniu w Technikum Przemysłu Młynarskiego. Wraz z żoną Aliną Marciszewską (dyplom-budownictwo ogólne) wykonali pierwszy gruntowy remont młyna i pod koniec grudnia 1990 młyn ponownie zaczął pracować.

W kolejnych latach przeprowadzono dwie poważne modernizacje obiektu, co umożliwiło produkcję mąki na szerszą skalę ,tzn. zwiększona została moc przerobowa. Obecnie młyn produkuje mąki pszenne i żytnie z polskich zbóż zakupionych od okolicznych rolników. Od niedawna produkowana jest także mąka orkiszowa.

W codziennej pracy wspierają właścicieli synowie, Łukasz i Marcin. Najbardziej zaangażowany jest Zbigniew, który wprowadza innowacje nie tylko w procesie produkcji, ale także kontaktu z potencjalnymi klientami.  Klientami Młyna są lokalne piekarnie, piekarnie rzemieślnicze, zakłady gastronomiczne oraz klienci indywidualni, którzy mogą zakupić mąkę także na miejscu w młynie. W przygotowaniu jest nowa strona internetowa oraz sklep internetowy.

Sukces młyna polega na produkcji dobrej jakości mąki, bez polepszaczy, nie uzdatnianej chemicznie, co stawia Eko Młyn w Niwiskach w czołówce młynów łączących tradycję z nowoczesnością i ekologią.

Gospodarstwo Agroturystyczne Marianna Rowicka
Wólka Proszewska 54
08-124 Mokobody
Tel. 606 691 580
WWW.KAJAKI-LIWIEC.PL

W gospodarstwie agroturystycznym Pani Marianny Rowickiej, położonym tuż nad rzeką Liwiec, w centrum trzech obszarów chronionych Natura 2000 Ostoja Nadliwiecka, Dolina Liwca oraz Dolina Kostrzynia, od blisko dwudziestu lat produkowane są sery kozie podpuszczkowe oraz twarogi. Sery produkowane są w tradycyjny sposób, a jesienią szczególnym powodzeniem cieszą się sery z surowego mleka koziego wędzone w specjalnej wędzarni opalanej wyselekcjonowanym drewnem z drzew owocowych.

Stali klienci, których z roku na rok przybywa, mogą przenocować. Jest też  możliwość wypożyczenia kajaka, bo gospodarstwo może pochwalić się swoją stanicą wodną.

Pobyt w gospodarstwie to okazja do podglądania na żywo procesu dojenia kóz, a jest ich kilka ras - francuska-alpejska, anglonubijska oraz saneńska. Dzięki tej swoistej mieszance ras mleko oraz sery charakteryzują się łagodnym smakiem, a naturalne dodatki takie jak kozieradka czy czosnek niedźwiedzi podkreślają smak produkowanych serów.

Sery oraz kozie mleko można nabyć na miejscu, w gospodarstwie agroturystycznym i w stanicy wodnej WWW.KAJAKI-LIWIEC.PL oraz podczas targów w Siedlcach, Konstancinie i Węgrowie. Można też zamówić je telefonicznie oraz przez stronę http://www.kajaki-liwiec.pl