Chłodnik RAPAKIWI
SKŁADNIKI:
esencjonalny bulion warzywny 1/2 litra
botwinka 1 duży pęczek lub 2 małe
ogórki gruntowe 4 sztuki
rzodkiewka 1 pęczek 7-8 sztuk
czosnek 1 ząbek
koper 1/2 pęczka
szczypior 1/2 pęczka
jogurt naturalny gesty 250 gram
maślanka 500 ml
sól 1 płaska łyżeczka
cukier 1 łyżeczka
ocet lub sok z cytryny 2 łyżki
pieprz
jajka ugotowane na twardo do podania
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Dokładnie myjemy wszystkie warzywa. Przygotowujemy bulion. Od buraków odcinamy liście i kroimy je w cienkie paski. Dodajemy do bulionu. Gotujemy na wolnym ogniu 6- 10 minut. Umyte liście wraz z łodygami siekamy i dodajemy do buraków około 4 minuty przed końcem gotowania. Buraki powinny być al dente. Dwie minuty przed końcem gotowania dodajemy cukier, mieszamy. Odstawiamy do wystygnięcia. Ogórki i rzodkiewkę kroimy w drobną kostkę. Czosnek, szczypiorek oraz koper drobno siekamy. Jogurt naturalny mieszamy z maślanką. Do przestudzonego wywaru z botwinki dodajemy ogórki, pokrojoną rzodkiewkę, czosnek, szczypiorek, koper oraz jogurt wymieszany z maślanką. Wszystko dokładnie mieszamy, doprawiamy solą, pieprzem oraz ewentualnie octem i cukrem do smaku. Chłodnik najlepiej smakuje schłodzony, ponieważ świetnie przechodzi wszystkimi smakami, dlatego najlepiej umieścić go na minimum 2 godziny w lodówce. Zupę podaje się z jajkiem na twardo. Smacznym uzupełnieniem są młode ziemniaczki.
Napój pietruszkowy
SKŁADNIKI:
pęczek natki pietruszki
cytryna
miód
woda
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Natkę pietruszki dokładnie myjemy. Wrzucamy do blendera, dodajemy sok z cytryny, miód i pół litra wody. Po zblendowaniu przelewamy do dzbanka, dolewamy wodę (ilość wg. uznania). W razie potrzeby dodajemy miód. Napój podawaj schłodzony.
Pierogi z makiem
SKŁADNIKI I SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1 kg mąki
2 dag drożdży
woda
szczypta soli
1 łyżeczka cukru
Z podanych składników zagniatamy ciasto.
600 dag maku
paczka rodzynek
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
15 dag masła
4 łyżki miodu
2 szklanki mleka
zapach migdałowy
Zagotowujemy mleko z masłem i miodem, dodajemy mak, gotujemy 10 minut na wolnym ogniu. Dodajemy pozostałe składniki. Po wystudzeniu farszu lepimy pierogi. Podajemy je z ciepłym miodem.
Marchwianki (bułeczki nadziewane marchwią)
SKŁADNIKI:
1 kg mąki
200 g cukru
200 g masła
4 jajka
400 ml mleka
80 g drożdży
cukier wanilinowy
pół łyżeczki soli
1 kg marchwi
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Przygotowujemy rozczyn z całości letniego mleka, pokruszonych drożdży i łyżeczki cukru, stawiamy w ciepłym miejscu. Połowę mąki przesiewamy i wsypujemy do miski, w której będziemy wyrabiać ciasto, wylewamy do niej wyrośnięty rozczyn i mieszamy. Pozostawiamy w ciepłym miejscu do ponownego wyrośnięcia. Żółtka ucieramy z cukrem na kogel – mogel. Do podrośniętego rozczynu dodajemy resztę przesianej mąki, żółtka z cukrem, stopione i ostudzone masło, sól, cukier wanilinowy. Wszystkie składniki dokładnie wyrabiamy, aż ciasto będzie odstawało od ręki. Z białek ubijamy sztywną pianę i delikatnie mieszamy z ciastem.
Z ciasta lepimy bułeczki nadziewając startą marchewką, układamy na stolnicy bądź ściereczce, nakrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte bułeczki smarujemy roztrzepanym żółtkiem, możemy posypać kruszonką i układamy na blasze do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni około 30 minut.
Nadzienie
Marchew ucieramy na tarce jarzynowej (drobne wiórki), delikatnie odciskamy sok. Do marchwi, w zależności od słodkości marchewki albo upodobania, można dodać odrobinę cukru.
Siwocha z ziemniakami
SKŁADNIKI :
1kg kiszonej kapusty
1 1/3 szklanki kaszy jęczmiennej
25dkg słoniny (lub innego tłuszczu)
2 cebule
5 litrów wody
sól, pieprz ziołowy, lubczyk zielony lub suszony, czosnek
tłuszcz do pokraszenia ziemniaków
ziemniaki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Do gotującej się wody dodajemy kapustę wcześniej opłukaną i drobno pokrojoną. Wsypujemy kaszę (mogą być płatki jęczmienne). Na patelni smażymy skwarki z cebulą. Troszkę cebuli zostawiamy do pokraszenia ziemniaków. Tłuszcz zlewamy do gotującej się kapusty. W trakcie gotowania dodajemy przyprawy według własnego smaku. Mieszamy często, bo może się przypalić. Dodajemy gotowanej wody, jeśli uważamy, że jest za gęste. Podajemy z tłuczonymi ziemniakami pokraszonymi skwarkami.
Uwaga – Równie dobrze smakuje, gdy użyjemy oleju zamiast słoniny.
Zakręcone ślimaki serowe
SKŁADNIKI:
Ciasto drożdżowe:
500 gmąki pszennej
50 g świeżych drożdży
250 ml mleka
50 g cukru
100 g masła lub margaryny
3 żółtka
szczypta soli
Nadzienie serowe:
500 g twarogu
2 żółtka
1 opakowanie cukru waniliowego
sok z połowy cytryny lub zapach cytrynowy lub starta skórka z cytryny
100 g drobnego cukru
opcjonalnie rodzynki
Kruszonka:
150 g mąki pszennej
100 g cukru
100 g miękkiego masła
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Na stolnicę wysypujemy 500 gramów mąki pszennej, dodajemy szczyptę soli i dwa żółtka. Drożdże wkruszamy do ciepłego mleka, dodajemy 1 łyżkę cukru, odstawiamy, aby „ruszyły”. Do mąki dodajemy 100 gramów roztopionego, przestudzonego masła, mleko z drożdżami i resztę cukru. Wszystko dokładnie wyrabiamy na gładkie, jednolite, lepkie i luźne ciasto, odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę w ciepłe i nieprzewiewne miejsce.
Wszystkie składniki na masę serową łączymy i wyrabiamy na jednolitą, gładką masę.
Wyrośnięte ciasto drożdżowe umieszczamy na czystym blacie lub stolnicy lekko oprószonej mąką i rozwałkujemy wydłużony placek grubości około 1 cm. Na cieście rozsmarowujemy całą masę serową, zostawiając wolne brzegi. Następnie zwijamy jak makowiec. Tak zwinięte w rulonik ciasto kroimy na kromki około 5 cm grubości i układamy w blaszce na papierze do pieczenia w taki sposób, aby miejsce przecięcia było ułożone do góry. Następnie malujemy drożdżówki rozmąconym jajkiem i posypujemy kruszonką.
Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170̊ C na środkową półkę. Zakręcone ślimaki serowe pieczemy około 25 minut, aż zrobią się rumiane.Najlepiej smakują jeszcze ciepłe z mlekiem lub kakao. Jeśli chcemy, aby ciasto miało waniliowy lub cytrynowy posmak, zwiększamy wedle uznania ilość aromatu.
Jagodzianki
SKŁADNIKI:
100 g świeżych drożdży
500 ml ciepłego mleka
1 kg mąki pszennej
2 całe jajka
8 żółtek
200 g cukru
150 ml oleju
ok. 500 g jagód
1 łyżka mąki ziemniaczanej
5 łyżek cukru
żółtko + 1 łyżka mleka (do posmarowania bułek przed pieczeniem)
2 łyżki cukru +150 ml ciepłej wody do polukrowania jagodzianek
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Drożdże wyjmujemy wcześniej z lodówki, żeby się ogrzały. Pokruszone wsypujemy do kubka, dodajemy połowę ciepłego mleka, 2 łyżeczki cukru i 4 łyżeczki. Mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 10 - 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Jajko i żółtka ubijamy z drobnym cukrem na puszystą masę. Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy wyrośnięte drożdże, resztę ciepłego mleka, ubite z cukrem żółtka oraz olej. Wyrabiamy na elastyczne i gładkie ciasto (około 15 minut, aż będzie odchodzić od ręki). Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.
Wykładamy ciasto na stolnicę i wyrabiamy przez około minutę, pozbywając się pęcherzyków powietrza. Następnie formujemy kulę i dzielimy ją na 32 równe części. Rozpłaszczamy pierwszy kawałek ciasta w dłoniach na placek, nakładamy 2 łyżeczki jagód i cukier (jagody wymieszać z mąką ziemniaczaną). Dokładnie zlepiamy brzegi ciasta jak na pierogi, uważając, aby w miejsce sklejania nie dostała się mąka. Następnie formujemy w dłoniach zgrabny wałeczek. Kładziemy bułkę łączeniem do dołu na dużej blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Powtarzamy czynność z resztą ciasta. Bułeczki układamy z zachowaniem odstępów i odstawiamy do podrośnięcia na ok. 30 min.
Piekarnik nastawiamy na 180 C (grzanie góra-dół bez termoobiegu). Wierzch jagodzianek smarujemy delikatnie roztrzepanym żółtkiem z mlekiem, wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 15-20 minut na złoty kolor. Jeszcze ciepłe jagodzianki smarujemy wodą z cukrem.
Racuchy na piwie
SKŁADNIKI:
1 kg mąki tortowej
6 dużych jajek
1 piwo jasne
0,5 l mleka
0,5 paczki drożdży
1 cukier waniliowy
6 dużych jabłek
1,5 litra oleju do smażenia
cukier puder do posypania
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Pół paczki drożdży rozrabiamy z połową szklanki ciepłego mleka, łyżką mąki i cukrem wanilinowym. Do miski wbijamy jajka, dodajemy trochę soli i rozkłócamy. Dodajemy mąkę, robimy dołek, wlewamy dość ciepłe mleko i pół piwa, mieszamy i dobrze wyrabiamy. Dodajemy wyrośnięte drożdże i znów wyrabiamy aż ciasto odstanie od łyżki. Dodajemy pokrojone w kostkę jabłka i mieszamy. Odstawiamy do wyrośnięcia na około pół godziny. Smażymy na głębokim tłuszczu. Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem.
Zupa z pokrzywy
SKŁADNIKI:
2 garści pokrzywy majowej, listki mniszka, szczawiu, podagrycznika, babki lancetowatej
3 średniej wielkości ziemniaki
2 ząbki czosnku
2 średniej wielkości cebule
liść laurowy
ziele angielskie
sól
pieprz
jajka ugotowane na twardo do podania
śmietana do podania
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Cebulę i czosnek kroimy. Pokrzywę, ewentualnie inne listki, które chcemy dodać, płuczemy, osączamy na sitku lub w suszarce do sałaty, kroimy i podsmażamy na oliwie z wcześniej pokrojoną cebulą i czosnkiem. Gotujemy ziemniaki z liściem laurowym i zielem angielskim. Gdy są już miękkie, wyjmujemy przyprawy i dodajemy podsmażoną pokrzywę. Chwilę gotujemy, po czym blendujemy całość. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Podajemy z jajkiem ugotowanym na twardo i odrobiną śmietany.
Rosołek mocarza
SKŁADNIKI:
Rosół:
1 skrzydło indycze
2 udka kurczaka
30 dkg wołowego szpondra
pęczek włoszczyzny
1 duża cebula
pęczek natki pietruszki
ziele angielskie, liść laurowy
pieprz, sól
4 duże marchewki (plastry dodać pod koniec gotowania)
Kulki pyzowe:
0,5 kg ugotowanych, zmielonych ziemniaków
1,5 kg surowych ziemniaków
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki mąki pszennej
1 łyżeczka soli
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Rosół:
Gotujemy rosół z trzech mięs (skrzydło indyka, udko kurczaka, szponder wołowy) z porcją włoszczyzny I dużą opieczoną na ogniu cebulą. Pół godziny przed zakończeniem gotowania rosołu dodajemy cztery duże marchewki pokrojone w cienkie plasterki. Robimy maleńkie pyzy i gotujemy w oddzielnym garnku, odcedzamy i przekładamy do rosołu. Całość przyprawiamy pieprzem i podajemy w głębokich talerzach. Można dodać pokrojonej natki pietruszki lub lubczyku.
Kulki pyzowe:
Ziemniaki obrać i zetrzeć na drobnej tarce, dobrze odcisnąć przez drobne sito lub za pomocą gazy. Odciśnięty płyn pozostawić w misce. Ziemniaki ugotowane i odciśnięte umieścić w misce, dodać mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz sól. Odlać płyn z miski do której odciskane były ziemniaki I zebrać z dna skrobię I dodać do miski z masą pyzową. Dobrze wymieszać ręka I formować małe kuleczki o średnicy 2 cm. Ugotować w oddzielnym garnku w osolonej wodzie, odcedzić i przełożyć do gotowego i gorącego rosołu .Dobrze przyprawić pieprzem i podawać w głębokich talerzach. Można dodać pokrojonej natki pietruszki lub lubczyku.
Kociołek wiśniewski
SKŁADNIKI:
250 g mięsa mielonego (wieprzowe i wołowe)
1 ziemniak
pół dużej marchewki
pół dużej pietruszki
1/4 selera
1/8 kapusty twardej
150 ml bulionu warzywnego lub rosołu
3 łyżki oliwy lub oleju do polania po wierzchu przed pieczeniem
sól
świeżo mielony pieprz
kminek
rozmaryn – do smaku
można zrobić wersję z pieczarkami, małe pieczarki należy pokroić na 4 części
Ciasto:
5 jajek
mąka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Kociołek wiśniewski to potrawa warzywno-mięsna, zawinięta w ciasto makaronowe swojskie zarobione jajkami. Ważne jest takie pokrojenie warzyw, aby po upieczeniu stanowiły odrębne kawałki. Przyprawione mięso po wyłożeniu na warstwę warzyw dobrze ,,uklepujemy '', aby zachowało kawałki, a nie zmielone małe granulki. Można do mięsa dodać połowę kminku. Ważne, jest aby kawałki kapusty były dwa razy większe od pozostałych warzyw. Przed pieczeniem świeżo obrane i pokrojone warzywa mieszamy z przyprawami w dużej misce. Można czasami przemieszać podczas pieczenia, przed tą czynnością jednak należy drewnianą łopatką podzielić warstwę mięsa na kratkę 4 cm na 3 cm. Z ciasta rozwałkowujemy placek i zawijamy warzywa. Dekorujemy wg. uznania. Pieczemy maksymalnie 180 stopni C, maksymalny czas 45/50 minut. Dlaczego ważne jest podzielenie mięsa na kratki? Ponieważ poddane mrożeniu i ponownej obróbce cieplnej rozdrobni się na mniejsze kawałki, które będą widoczne i wyczuwalne.
Helenowskie Płachty
SKŁADNIKI:
Farsz:
6 kg ziemniaków
sól
Ciasto:
1 kg mąki
2-3 jaja
ok. 1 szklanki wody
1,5 łyżeczki soli
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Połowę ziemniaków gotujemy, gorące przeciskamy przez praskę lub maszynę do mielenia mięsa. Resztę ziemniaków ścieramy na drobnej tarce i przeciskamy przez lniany worek, w ostateczności przez lnianą ścierkę. Po ok. 10 minutach na dole miski ustoi się krochmal. Delikatnie oddzielamy go od wody i dodajemy do startych i ugotowanych ziemniaków. Tak powstanie nam farsz.
Z podanych składników zagniatamy ciasto, dzielimy na 2 części i rozwałkowujemy na duże jednakowej wielkości placki. Jeden placek wykładamy na dół, na to dajemy farsz i rozsmarowujemy, kładziemy drugi placek, tak, żeby nie powstały żadne pęcherze powietrza. Całość kroimy w kostkę i wrzucamy do gotującej, posolonej wody. Kiedy wypłyną na powierzchnię wody, zmniejszamy ogień i po ok. 10-15 minutach zbieramy. Można okrasić skwarkami, pieczoną cebulką itp.
Kładzioki
SKŁADNIKI:
750 g ziemniaków startych na tarce o małych oczkach (waga po starciu)
1-1,5 szklanki mąki pszennej tortowej
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
łyżeczka soli
pieprz do smaku
2 jajka
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Ziemniaki ścieramy na tarce o małych oczkach i odcedzamy z wody. Po kilkunastu minutach na dnie miski z tą wodą pojawi się skrobia. Wodę znad skrobi odlewamy, a skrobię dodajemy do masy. Dodajemy też sól, pieprz i jajka, mąkę ziemniaczaną i pszenną (ilość mąki pszennej zależy od tego, jak mokre są ziemniaki). Mieszamy składniki. Ciasto powinno wyjść gęste. Jeśli będzie za rzadkie, kluski będą się rozpadać w czasie gotowania. W dużym garnku zagotowujemy wodę. Zanurzamy łyżkę w gorącej wodzie, nabieramy trochę ciasta i wkładamy kluski do gotującej się wody. Po ich wypłynięciu na powierzchnię, gotujemy je jeszcze około 4 minuty. Po ugotowaniu przełożyć na durszlak i przelać zimną wodą, aby się nie sklejały.
Podawać w dodatkami, np. okrasą.
Zupa zielona
SKŁADNIKI:
250 g groszku
1 ząbek czosnku
6 połówek suszonych pomidorów
pół ogórka zielonego
10 cm selera naciowego
natka pietruszki
1 łyżka octu jabłkowego
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka oleju tłoczonego na zimno
sól, pieprz
1,5 szklanki wody
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Wszystkie składniki blendujemy. Podajemy z zieloną pietruszką.
Podpiwek staropolski
SKŁADNIKI:
5 - 10 litrów wody
100 g kawy zbożowej (cykoria, żyto, burak cukrowy)
250 - 500 g cukru
5 g granulatu chmielowego
5 g suszonych ziaren jałowca (zmielonych w młynku)
5 g suszonych ziaren jałowca (zmielonych w młynku)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Przygotowaną mieszankę wsypujemy do 5 - 10 l wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10 min na małym ogniu. Następnie filtrujemy przez gazę lub płótno. Dodajemy cukier: 250 g/5l - 500 g/10l i dokładnie mieszamy. Po wystudzeniu dodajemy zawartość saszetki drożdży do podpiwku. Pozostawiamy na 10-15 minut w celu uwodnienia drożdży, a następnie mieszamy. Płyn przelewamy do butelek plastikowych, do 2/3 ich wysokości, po czym każdą zgniatamy w taki sposób, aby płyn wypełnił ją po szyjkę i zakręcamy nakrętką. Fermentację prowadzimy w temperaturze pokojowej przez 2 - 3 dni, następnie przenosimy w chłodniejsze miejsce. Gotowy podpiwek można przechowywać w lodówce do ok. 1 tygodnia. Najlepiej smakuje schłodzony!
Marchwiak
SKŁADNIKI:
Ciasto:
4 szklanki mąki
10 dkg drożdży
4 jajka
1 margaryna
2 cukry wanilinowe
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki
2 łyżki cukru
Farsz:
2 duże marchwie
2 łyżki cukru
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Ze składników: 4 szklanki mąki, 10 dkg drożdży, 4 jajka, 1 margaryna, 2 cukry waniliowe wyrabiamy ciasto. Zatapiamy je w zimnej wodzie. Po wypłynięciu do wierzchu wyjmujemy ciasto z wody i dodajemy do niego 1 szklankę cukru i 1 szklankę mąki. Wszystko dobrze wyrabiamy. Dzielimy ciasto na porcje i rozwałkowujemy.
Marchwie ścieramy na drobnych oczkach. Odciskamy sok. Dodajemy do startej marchewki 2 łyżki cukru. Rozsmarowujemy masę z marchewek na rozwałkowanym cieście i zawijamy jak strucle. Można posmarować rozkłóconym jajkiem. Piec około 45 minut w temperaturze 180 stopni.
Szczaw na zimno
Przepis na chłodnik przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Dokładny przepis nigdy nie został spisany. Oto przykładowe proporcje:
SKŁADNIKI:
4 garście szczawiu
4 jajka
3 ogórki
paczka szczypioru
rzodkiewki
śmietana duża 18%
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Kroimy szczaw w kostkę, gotujemy. Ogórki, szczypior i rzodkiewki kroimy w kostkę. Ugotowane jajka kroimy je w kostkę. Wszystkie składniki mieszamy i wrzucamy do wystygniętego szczawiu. Dodajemy śmietanę. Jeśli za gęste, dodajemy wody. Przyprawiamy do smaku.
„Turkaweczki z brytfaneczki” Gołąbki ziemniaczane
SKŁADNIKI:
1 mała kapusta
1 kg ziemniaków
30 dkg wędzonego boczku
2 cebule
2-3 ząbki czosnku
sól, pieprz, pieprz ziołowy
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Ze środka kapusty wycinamy głąb i gotujemy na małym ogniu przez około 10-15 min. Po przestudzeniu delikatnie zdejmujemy kolejno liście kapusty, usuwamy nerw oraz resztki głąba.
Przygotowujemy farsz. Ziemniaki ścieramy na tarce, boczek i cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy. Dodajemy do ziemniaków, doprawiamy do smaku pieprzem, pieprzem ziołowym i solą, mieszamy, podsmażamy na patelni.
Gotowy farsz kładziemy na liściach kapusty i ciasno zwijamy. Gołąbki przekładamy do garnka, podlewamy bulionem. Dusimy do miękkości około 40-50 min.
Gołąbki możemy podawać same lub z dowolnym sosem.
Pasta z bobu
SKŁADNIKI:
500 g bobu - najlepiej młodego
4 łyżki oliwy z oliwek
4-8 łyżek soku z cytryny lub z limonki
1 mały ząbek czosnku - około 4 g
5 łyżek zimnej wody
4 listki świeżej mięty
przyprawy: 1/3 łyżeczki soli, spora szczypta pieprzu
ewentualne dodatki do wyboru: łyżka pasty tahini, 2 jajka na twardo, pół awokado, odrobina chili, dwie połówki suszonych pomidorów z oleju
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Bób umieszczamy na sitku i dokładnie płuczemy zimną wodą, następnie wrzucamy go do garnka z gotującą, posoloną wodą. Bardzo młody bób gotuje się dość szybko. Już po 4-5 minutach można sprawdzić, czy jest już gotowy. Po zdjęciu łupinki powinien być jędrny, ale miękki.
Gotowy bób od razu przelewamy na sitko/durszlak umieszczony w zlewie i zalewamy zimną, bieżącą wodą. Skórka/łupinka natychmiast zacznie się marszczyć i mocniej przylegać do bobu. Po lekkim przestudzeniu zdejmujemy skrki/łupinki z całego ugotowanego bobu.
Obrany bób umieszczamy w blenderze. Dodajemy 4 łyżki delikatnej oliwy z oliwek lub ewentualnie innego oleju roślinnego, 4 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub z limonki, mały ząbek czosnku lub odrobinę chili, 5 łyżek lodowatej wody, 4 listki świeżej mięty, 1/3 łyżeczki soli oraz szczyptę świeżo mielonego pieprzu. Wszystko miksujemy na gładką pastę, sprawdzamy jej smak i konsystencję. Może trzeba dodać do niej więcej soku z cytryny, zimnej wody lub też soli.
Parzucha (sałata parzona)
SKŁADNIKI:
mała główka sałaty masłowej
odrobina soli
3 długie grube szczypiory
słoninka lub boczek
1/2 l wrzącej wody
1 łyżeczka octu spirytusowego lub odrobina kwasku cytrynowego
łyżka kwaśnej gęstej śmietany
ugotowane na twardo jajko
pszenny wiejski chleb
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Sałatę rwiemy, wkładamy do miski, solimy i ugniatamy. Po kilku chwilach, kiedy puści sok – odciskamy sałatę i wylewamy sok. Szczypior dość drobno kroimy, posypujemy nim sałatę. Kroimy jajko i wkładamy do miski. Słoninkę lub boczek roztapiamy i gorący wlewamy do miski. Wrzątek mieszamy z octem i śmietaną, wlewamy do miski z sałatą.
Od razu podajemy.
Parowce z truskawkami
SKŁADNIKI:
50 dkg mąki
4 dkg drożdży
1 łyżka cukru
250 ml ciepłego mleka
1 jajko
1 żółtko
2 łyżki oleju
szczypta soli
truskawki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Drożdże, cukier i ciepłe mleko mieszamy w naczyniu i odstawiamy do wyrośnięcia. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy jajko i olej, wyrośnięte drożdże, wyrabiamy na gładką masę tak, aby odstawało od ręki. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie, formujemy kulki, spłaszczamy i do środka wkładamy truskawkę, znów formujemy kulki. Układamy na wysypanej mąką stolnicy i pozostawiamy do wyrośnięcia. W tym czasie przygotowujemy garnek z wodą zaopatrzony w sito lub tetrową ściereczkę, na której układamy parowce. Garnek przykrywamy metalową miską i parujemy ok. 7-10 min. Parowce najlepiej smakują na ciepło z musem owocowym i śmietaną.
Przysmak Proboszcza
SKŁADNIKI:
4 garście liści komosy
2 łyżki masła
3 ząbki czosnku
sól
pieprz
1 szklanka kaszy jęczmiennej
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Cztery garście liści komosy parzymy w osolonej wodzie ok. 3 min. Odsączamy i drobno kroimy. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki masła, komosę i 3 ząbki czosnku. Doprawiamy solą i pieprzem. Szklankę kaszy jęczmiennej prażymy w 2 szklankach osolonej wody. Wszystkie składniki mieszamy.
Gołąbki Dziedzica
SKŁADNIKI:
2 szklanki ugotowanych suszonych grzybów
1 cebula
1,5 szklanki kaszy jaglanej
2 łyżki masła
1 łyżka mąki ziemniaczanej
sól
pieprz
kapusta
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Ze środka kapusty wycinamy głąb i gotujemy ją na małym ogniu przez około 10-15 min. Wyjmujemy z garnka i zostawiamy do wystygnięcia. Zdejmujemy delikatnie kolejno liście kapusty, usuwamy nerw oraz resztki głąba.
Cebulę szklimy na tłuszczu. Dodajemy grzyby. Podduszamy na małym ogniu, doprawiamy solą i pieprzem.
Półtorej szklanki kaszy jaglanej prażymy w 3 szklankach osolonej wody. Jak się ugotuje, dodajemy 2 łyżki masła. Łączymy z grzybami, przyprawiamy według uznania. Gotowy farsz układamy na liściach kapusty i ciasno zwijamy. Gołąbki przekładamy do garnka. Dusimy do miękkości około 40-50 min.
Z wody po ugotowaniu grzybów przygotowujemy sos – doprawiamy i dodajemy pół szklanki zimnej wody z jedną łyżką mąki ziemniaczanej. Zagotowujemy.
Naleśniki „Smaki dzieciństwa Ani”
SKŁADNIKI:
4 spore garści szczawiu
cukier
usmażone naleśniki
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Szczaw dusimy na patelni. Dodajemy cukier według uznania. Usmażone naleśniki przekładamy szczawiowym „dżemem”. Podajemy z kleksem śmietany.
Pierogi z kurkami
SKŁADNIKI:
Ciasto:
1 kg mąki
szczypta soli
50 ml oleju
Farsz:
1 kg kurek
0,5 kg cebuli
dwie łyżki masła
sól
pieprz
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Wszystkie składniki na ciasto zagniatamy.
Grzyby gotujemy, odcedzamy, przekręcamy przez maszynkę. Cebulę lekko podsmażamy na maśle, dodajemy zmielone grzyby, sól i pieprz do smaku, chwilę dusimy.
Lepimy pierogi i gotujemy w osolonej wodzie.
Chleb żytni na zakwasie z wiśniami
SKŁADNIKI:
150g zakwasu żytniego
500g mąki żytniej typu 720
1,5 łyżeczki soli
450ml letniej wody
Wiśnie
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Mąkę wsypujemy do miski, mieszamy z solą. Dodajemy letnią wodę, zakwas. Krótko wyrabiamy ciasto do wyrobienia składników.
Formę blaszki (12x26) wykładamy papierem do pieczenia, ciasto przekładamy do środka. Patyczkiem do szaszłyków wciskamy kawałki słodkich wiśni.
Dłonie zwilżamy wodą i wyrównujemy wierzch, Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, Piekarnik rozgrzewamy do 210 stopni C. Wierzch wyrośniętego ciasta skraplamy wodą i wkładamy do piekarnika na około 40 minut. Po wyjęciu studzimy na kuchennej kratce.
Rolada z kozim serem i wiśniami
SKŁADNIKI:
10 plastrów boczku wędzonego
2 sztuki piersi z kurczaka
2 sztuki sera koziego walec
brokuł
szczypta soli, pieprzu
½ szklanki wiśni
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Plastry boczku rozłożyć tak aby się zachodziły na siebie. Piersi przekroić na pół, rozbić, posypać solą i pieprzem. Rozłożyć je na boczku. Na środku ułożyć ser kozi, obok brokuły i wiśnie. Zwinąć w roladę. Owinąć w papier i folię aluminiową. Piec 45 minut w 180 stopniach C.
Wiśniowy indyk
SKŁADNIKI:
Wiśnie
Udziec z indyka
Wino
Nalewka wiśniowa
Kminek
Ziemniaki
Zioła prowansalskie
Miód
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Marynujemy indyka w przyprawach i zalewie. Pieczemy ze wszystkimi dodatkami.
Pasztet z dziczyzny z wiśnią, żurawiną i sosem wiśniowym
SKŁADNIKI:
1 kg mięsa z dziczyzny
0,7 wątróbki drobiowej
3 marchewki
2 pietruszki
4 cebule
kawałek selera
5 ząbków czosnku
5 jajek
2 kajzerki lub ¾ szklanki bułki tartej
garść świeżej wiśni bez pestek
garść suszonej żurawiny
ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec, pieprze, sól, majeranek, rozmaryn
Sos wiśniowy:
100 ml wytrawnego czerwonego wina
200g świeżych wiśni bez pestek
1 łyżka miodu
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Mięso umyć i włożyć do garnka, dołożyć obrane i umyte warzywa, dodać przyprawy i zalać wodą. Gotować pod przykryciem do miękkości (ok. 90 minut). Gdy mięso będzie wystarczająco miękkie należy do garnka dorzucić przygotowaną wątróbkę i gotować jeszcze około 20 minut. Następnie wyławiamy wszystko z bulionu, przestudzamy i mielimy 2 razy (mięso, marchew, cebulę, bułkę kajzerkę – wcześniej namoczoną w bulionie z gotowania (jeśli sypiemy bułkę tartą to do mięsa dolewamy około 1 szklanki bulionu z gotowania)). Dodajemy wiśnie, żurawinę, wbijamy jajka. Mieszamy dokładnie i doprawiamy do smaku. Pieczemy w przygotowanych blaszkach w temperaturze 180 stopni C około 90 min.
Sos: w rondelku rozpuścić miód, dodać czerwone wino i wsypać wiśnie. Gotować na małym ogniu aż zgęstnieje.